Zobacz także

Infolinia


Fabryka Samochodów Osobowych
Spółka Akcyjna


Jagiellońska 88, 00-992 Warszawa

Działalność Spółki na rynkach międzynarodowych

Przez 54 lata z Żerania wyjechało ponad 3,6 miliona samochodów. Z tego do 1990 roku wyeksportowaliśmy prawie 1.252.000 samochodów, które znalazły nabywców w 80 krajach całego świata. Samochody produkcji FSO można spotkać m.in. na drogach: Wielkiej Brytanii, Czech i Słowacji, Węgier, Bułgarii, państw byłej Jugosławii, Francji, Chin, Iranu, Iraku oraz Kolumbii, Peru i wielu innych.

Od chwili związania się z Daewoo do końca sierpnia 2004 r. Spółka wyeksportowała łącznie prawie 140 936 samochodów. Ich odbiorcami byli głównie klienci z Europy Środkowej i Wschodniej, Azji oraz Basenu Morza Śródziemnego. Poprzednio o sile eksportowej FSO decydował przede wszystkim Lanos - model chętnie kupowany przez klientów zwłaszcza na Ukrainie. Łączny eksport samochodów tej marki oraz zestawów montażowych tylko na Ukrainę przekroczył 500 000 sztuk. Sprzedaż importowanego z FSO samochodu Lanos stanowiła na Ukrainie ok. 35% udziału w sprzedaży samochodu segmentu niższego średniego.

Obecnie podstawowy produkt FSO - Chevrolet Aveo, produkowany w 3 wersjach nadwoziowych jest siłą napędową Spółki. Jego wolumen produkcyjny na poziomie 30 000 sztuk w roku 2007 wraz z produkcją Lanosa i zestawów montażowych pozwolił uplasować się Fabryce w pierwszej dziesiątce polskich eksporterów.